List of medal winners WC2017

Adults
Gold Silver Bronze
T1

Jakob Svavar Sigurðsson [IS]

Gloría frá Skúfslæk

Jóhann R. Skúlason [IS]

Finnbogi frá Minni-Reykjum

Guðmundur Friðrik Björgvinsson [WC] [IS]

Straumur frá Feti

T2

Johanna Tryggvason [WC] [DE]

Fönix frá Syðra-Holti

Jolly Schrenk [DE]

Glæsir von Gut Wertheim

Julie Christiansen [WC] [DK]

Bliki frá Efri-Rauðalæk

V1

Jolly Schrenk [DE]

Glæsir von Gut Wertheim

Irene Reber [DE]

Þokki frá Efstu-Grund

Johanna Tryggvason [WC] [DE]

Fönix frá Syðra-Holti

Fourgait combination

Johanna Tryggvason [WC] [DE]

Fönix frá Syðra-Holti

Jakob Svavar Sigurðsson [IS]

Gloría frá Skúfslæk

Jolly Schrenk [DE]

Glæsir von Gut Wertheim

F1

Frauke Schenzel [DE]

Gustur vom Kronshof

Þórarinn Eymundsson [IS]

Narri frá Vestri-Leirárgörðum

Lisa Drath [DE]

Bassi frá Efri-Fitjum

Fivegait combination

Magnús Skúlason [SE]

Valsa från Brösarpsgården

Þórarinn Eymundsson [IS]

Narri frá Vestri-Leirárgörðum

Lisa Drath [DE]

Bassi frá Efri-Fitjum

P1 250m

Markus Albrecht Schoch [CH]

Kóngur frá Lækjamóti

Þorvaldur Árnason [SE]

Thyrnir från Knubbo

Charlotte Cook [GB]

Sæla frá Þóreyjarnúpi

PP1

Magnús Skúlason [SE]

Valsa från Brösarpsgården

Guðmundur Einarsson [SE] [WC]

Sproti frá Sjávarborg

Teitur Árnason [IS] [WC]

Tumi frá Borgarhóli

Speedpass P2

Charlotte Cook [GB]

Sæla frá Þóreyjarnúpi

Markus Albrecht Schoch [CH]

Kóngur frá Lækjamóti

Svavar Örn Hreiðarsson [IS]

Hekla frá Akureyri

Youth Riders
Gold Silver Bronze
T1

Olivia Ritschel [YR] [DE]

Alvar frá Stóra-Hofi

Sarah Rosenberg Asmussen [YR] [DK]

Jósep frá Skarði

Filippa Helltén [YR] [SE]

Máni frá Galtanesi

T2

Clara Olsson [YR] [SE]

Þór frá Kaldbak

Brynja Sophie Arnason [YR] [DE]

Skuggi frá Hofi I

Gústaf Ásgeir Hinriksson [YR] [IS]

Pistill frá Litlu-Brekku

V1

Gústaf Ásgeir Hinriksson [YR] [IS]

Pistill frá Litlu-Brekku

Filippa Helltén [YR] [SE]

Máni frá Galtanesi

Yrsa Danielsson [YR] [SE]

Hector från Sundsby

Fourgait combination

Olivia Ritschel [YR] [DE]

Alvar frá Stóra-Hofi

Gústaf Ásgeir Hinriksson [YR] [IS]

Pistill frá Litlu-Brekku

Sarah Rosenberg Asmussen [YR] [DK]

Jósep frá Skarði

F1

Máni Hilmarsson [YR] [IS]

Prestur frá Borgarnesi

Sasha Sommer [YR] [DK]

Kommi fra Enighed

Elsa Teverud [YR] [SE]

Bíða frá Ríp

Fivegait combination

Brynja Sophie Arnason [YR] [DE]

Skuggi frá Hofi I

Máni Hilmarsson [YR] [IS]

Prestur frá Borgarnesi

Elsa Teverud [YR] [SE]

Bíða frá Ríp

P1 250m

Lona Sneve [YR] [NO]

Stóri-Dímon frá Hraukbæ

Konráð Valur Sveinsson [YR] [IS]

Sleipnir frá Skör

Elise Harryson [YR] [SE]

Lilja från Horshaga

PP1

Konráð Valur Sveinsson [YR] [IS]

Sleipnir frá Skör

Brynja Sophie Arnason [YR] [DE]

Skuggi frá Hofi I

Elise Harryson [YR] [SE]

Lilja från Horshaga

Speedpass P2

Lona Sneve [YR] [NO]

Stóri-Dímon frá Hraukbæ

Elise Harryson [YR] [SE]

Lilja från Horshaga

Konráð Valur Sveinsson [YR] [IS]

Sleipnir frá Skör

Breeding
Gold Silver Bronze
Stallions 7+ yrs

Bjartmar fra Nedre Sveen NO2010104091

Þórálfur frá Prestsbæ IS2009101167

Garpur fra Højgaarden DK2008109008

Stallions 6 yrs

Mjölnir vom Lipperthof DE2011184531

Sonur fra Dalur DK2011100181

Glaður från Sundabakka SE2011103560

Stallions 5 yrs

Grani frá Torfunesi IS2012166201

Skinfaxi fra Lysholm DK2012100113

Klakkur vom Kronshof II DE2012134043

Mares 7+ yrs

Glódís vom Kronshof DE2009234135

Hnit frá Koltursey IS2008281511

Victoria från Solbacken SE2010201720

Mares 6 yrs

Hervör frá Hamarsey IS2011282311

Jódís vom Kronshof DE2011234069

Maístjarna från Knutshyttan SE2011203240

Mares 5 yrs

Terna fra Kleiva NO2012202078

Buna frá Skrúð IS2012235846

Hera från Backome SE2012204590

You may also like